FEUDUM – recenzja

Cześć!

Dziś ruszyła kampania gry FEUDUM (Mark Swanson) na Zagramw.to -> https://zagramw.to/feudum.

Poniżej możecie zapoznać się z drobnym przybliżeniem o czym jest ta gra, co będziemy w niej wykonywać i jakie są moje odczucia!

O co w tej grze w ogóle chodzi: W grze FEUDUM gracze wcielają się w wygnańców, którzy trafiają do dziwnej krainy, gdzie pod okiem królewny Ani, w królestwie króla Daniela będziemy chcieli odzyskać utracony honor. Będziemy wspinać się po szczeblach chwały i sławy, będziemy uprawiać ziemie, prowadzić bitwy lub będziemy zdobywać tytułowe feuda (ziemie przyznane przez seniora wasalowi). Żeby nie było nam za łatwo średniowieczna kraina nie jest krainą mlekiem i modem płynąca, gleba nie jest aż taka żyzna, żywności mało, a w dodatku polują na nas fantastyczne stwory!

Rozgrywka: W grze, każdy z graczy, wybiera co rundę 4 z 11 kart akcji. Na owych kartach mamy w sumie ponad 20 akcji do wyboru. Oczywiście by niektóre akcje dodatkowe wykonać musimy spełnić odpowiednie warunki. Następnie każdy z graczy wykonuje po jednej akcji zgodnie z ustaloną kolejnością.

Będziemy używać kart akcji m.in. by przesunąć Piony, zdobywać wpływy, wchodzić w interakcje z gildiami…

Nasze piony to kości k6 z nadrukowanymi 6 rysunkami postaci: rolnika, alchemika, kupca, rycerza, arystokraty i mnicha. Wystawiając piona na planszę decydujemy jaką postać wybieramy. Dzięki postawieniu odpowiedniej postaci zyskujemy wpływy w 1 z 6 gildii.

W grze możemy również zdobywać kolejne włości, rozbudowywać je, podbijać przeciwników by przychylić się królowi, będziemy mogli handlować z gildiami.

Czytałem i słyszałem wiele opinii, że instrukcja gry jest za gruba, gra za ciężka itp. – moim zdaniem instrukcja do tej wielkiej gry nie odbiega wielkością od równie rozbudowanych gier – ma tylko 24 strony, gdzie znajdziemy dużo ilustracji i opisów np. postaci z gildii ;).

Czy gra jest ciężka, trudna?

Według opisu na pudełku FEUDUM przeznaczone jest od 2 do 5 graczy, a sugerowany czas rozgrywki to 80-180 minut. W moim odczuciu przy dwóch graczach może być mało interakcji pomiędzy graczami (np. by wykonać niektóre akcje potrzebny jest przeciwnik), kraina (plansza) jest dosyć duża, podczas 5 epok (ok 7-10 rund) może dojść do sytuacji, że nasze piony się nie spotkają, więc polecam grę od 3 graczy! Choć warto sprawdzić wariant 2 osobowy i przekonać się samemu! Sama instrukcja jest ok (choć zaczynałem z wersją angielską to dałem radę!), dodatkowo karty akcji czy ikony na planszy nie są skomplikowane i nie wymagają wielkiego tłumaczenia.

Jeśli jesteś graczem, który ma za sobą wiele rozegranych gier typu euro, to nie powinieneś mieć wielkiego problemu ją opanować! Zasady gry nie są wielce skomplikowane, na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać, ale to ze względu na dużą ilość możliwości jakie daje nam sama gra! Według mnie gra nie jest trudna, a wprawieni gracze szybko załapią zasady. Sam przed pierwszą rozgrywką zastanawiałem się jak to może działać, natomiast po 1-2 rundach wszystko stało się jasne i byłem pod wielkim wrażeniem jak to wszystko działa! Mechanika w tej grze i to w jaki sposób każdy z graczy odpowiada za działanie gildii czy rozwój planszy jest niesamowity! A najważniejsze w tej grze jest to, że pomimo jej rozmiarów mam ochotę zagrać w nią jeszcze i jeszcze!

Jak oceniam grę? Dla mnie to jedna z najpiękniejszych gier jakie widziałem – począwszy od samej instrukcji, która jest świetnie zilustrowana. Plansza i sama kraina jest przepiękna i bardzo klimatyczna! Nawet samo pudełko jest dziełem sztuki! Piony czy figurki Behemota, morskiego potwora czy wirującego młyna oddają świetny klimat grze! Pierwszy raz zobaczyłem fotki gry u BoardgameShot​ (PS. Świetne fotki możecie tutaj obejrzeć: https://www.facebook.com/boardgameshot/posts/945057155694165). Oczywiście w grach nie chodzi wyłącznie o aspekt wizualny, ale bardzo ważną stroną jest rozgrywka i mechanika. Z pełną odpowiedzialnością mogę przyznać, że mechanika czy grywalność współgra z odczuciami dotyczącymi oprawy graficznej gry! Mamy do wykonania w grze wiele akcji, które mają wpływ nie tylko na nasze poczynania ale i poczynania pozostałych graczy. Po kilku rundach byłem oczarowany grą, mechaniką i tym jak działają zależności pomiędzy gildiami itd. Polecam dla graczy, którzy lubią przysiąść przy grze, lubią planować kolejne ruchy!

 

Polecam 💪, dla mnie to 11/10!

 

PS. by szybko przejść przez instrukcję polecam filmik Hubert Miłoś (Humigraj), który w świetny sposób wytłumaczy co i jak w grze ;)!

https://www.youtube.com/watch?v=fEmDYraCuRE

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *