Na Radarze – Capital Warasaw: City of Ruins

Dziś kilka zdań o grze Capital.

Warszawa jest wyjątkowym miastem. To miasto, które zostało prawie całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej. To miasto, które się odbudowało. Przemieszczając się po Warszawie, mijamy budynki z czasów saskich, architekturę międzywojenną, socjalistyczne bloki i współczesną zabudowę. Dla jednych przestrzenny bałagan, dla innych determinacja mieszkańców, chcących odbudować i żyć w tym mieście. Warszawa – jeśli nawet nie jest najpiękniejsza, jest na pewno miastem z charakterem i przeszłością.

Autorem gry jest Filip Miłuński, ilustracjami zajęli się: Tytus Brzozowski (okładka) i Grzegorz Molas. Grę wydała Granna w 2016 r. Ciekawostką jest fakt, że Capital powstała przy współpracy z: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytutem Stefana Starzyńskiego. Wiek gracza określono na 10+, czas rozgrywki 60 minut, liczba graczy od 2 – 4. Gra zawiera mechanizmy: Card Drafting, Simultaneous Action Selection, Tile Placement.

Celem gry jest wspólne zbudowanie Warszawy – przez sześć epok: od początków stołeczności miasta (schyłek XVI wieku), aż po czasy współczesne. Epoki dzielą się na dwie fazy, które następują po sobie: faza budowy i faza dochodu. Każdy gracz tworzy przed sobą jedną z wielu dzielnic miasta. Utworzone dzielnice, na koniec danej epoki przynoszą graczom dochód oraz punkty zwycięstwa. Gracz, który po sześciu epokach, ma na swoim koncie największą liczbę punktów zostaje zwycięzcą.

Co spowodowało, że chcę przedstawić Wam tę grę?

  1. Syrenka Warszawska – jest, ma się świetnie, a w tej grze jest znacznikiem gracza.
  2. Wielbiciele wyprasek będą bardzo zadowoleni po otwarciu pudełka J Wypraska jest solidna i po prostu ładna, jednak zawartość gry, można by zmieścić w mniejszym pudełku.
  3. Draft żetonów – po pierwsze draft jest mechanizmem, który oboje (z Radarem) lubimy, po drugie – wprowadza negatywną interakcję, którą lubimy jeszcze bardziej. Jednakże, poza draftem żetonów, nie ma w tej grze za wiele negatywnej interakcji.
  4. Ten moment, kiedy planujesz, rozbudowujesz swoje miasto i przychodzi faza (I lub II wojna światowa), w której musisz pozbyć się części miasta….
  5. Kafle można układać obok siebie, tworząc prostokąt o wymiarach 3×4 (lub 4×3), a także nadbudowywać, czyli układać na już istniejące – ciekawe rozwiązanie.
  6. Lekcja historii – uważam, że grę, jako całokształt, można uznać za bardzo edukacyjną.

Urzekły mnie wiernie odwzorowane budowle, czy miejsca, które przeplatają się gdzieś między budowaniem kafelków.

BGG oceniło Capital na  7,4/10; my dajemy 8/10. Gra zawitała w naszej kolekcji, bardzo chętnie sięgamy po tę pozycję i śmiało polecamy innym.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *