Na Radarze – Domek

Dziś na radarze, turbo recenzja, gry roku 2017 w kategorii: dla całej rodziny. Przed Wami „Domek” – gra w której buduje się i wyposaża, swój nowy dom.

Autorem tej gry jest Klemens Kalicki. Ilustracje wykonał Bartłomiej Kordowski. Gra została wydana w 2016 r. przez wydawnictwo Rebel.  Czas rozgrywki to około 30 minut. Minimalny wiek gracza to 7+ (młodsi, też dadzą sobie radę).  Gra przewidziana jest od 2 – 4 graczy.

Gra polega na tworzeniu własnego „Domku” poprzez wybieranie pomieszczeń, które się w nim znajdą, oraz upiększaniu go dodatkami. Rozgrywka trwa 12 rund, podczas których umieszcza się karty pomieszczeń. Po wyczerpaniu talii kart, następuje koniec gry i punktowanie.  Wygrywa osoba, która posiada najlepiej rozbudowany „Domek”.

Gra zawiera mechanizmy: Card Drafting, Memory, Pattern Building, Set Collection, Variable Phase Order.

Wszystkie partie rozgrywaliśmy z naszą Ulą (lat 5) i oto co możemy powiedzieć o „Domku”:

  1. Solidna pozycja, będąca dobrym wstępem do trudniejszych i bardziej złożonych gier.
  2. Ciekawe i przyjemne ilustracje, utrzymane w tonie animacji, przyciągają wzrok młodego gracza.
  3. + za wypraskę J szczegół ale robi robotę.
  4. Każdy gracz posiada swoją planszę w kształcie domu, z zaznaczonymi miejscami na karty, które odpowiednio ułożone, tworzą pomieszczenia.
  5. Zasady gry nie są specjalnie skomplikowane, co spowodowało, że nasza Ula nie potrzebowała zbyt wielu podpowiedzi. Łatwo było jej przyswoić, które pomieszczenia zdobywają większą liczbę punktów, a które mniej. Poza tym, gra jest na tyle przyjemna, że samo budowanie (nie tylko pomieszczeń najwyżej punktujących) było dobrą zabawą.
  6. Zdaniem naszej Uli gra jest łatwa. Spośród wszystkich elementów, najbardziej podoba jej się dodatek do gry, w postaci choinek (magia świąt). Plansza gracza również zwraca uwagę, bo wygląda jak prawdziwy domek.
  7. Osobiście grając w „Domek”, gdzieś z tyłu głowy, nasuwało się wspomnienie innej gry, gdzie poza budowaniem domów, kierowało się życiem innych 😉

Średnia ocen na BGG wynosi 6,9/10, my dajemy jej 7,5/10. „Domek” polecam osobom, chcącym spędzić wspólnie czas z dzieckiem.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *