Na Radarze – Kawerna Jaskinia konta Jaskinia

Dzisiaj zejdziemy do podziemia i wcielimy się w krasnoludy. Będziemy kuć i kopać w skale. Urządzimy sobie pieczarę, a potem następną i następną… Poszukamy drogich metali, będziemy zbierać len i materiały budowlane. Kto pierwszy, ten wygrywa.

Autorem gry jest Uwe Rosenberg (znany m.in. z gry Agicola), a ilustratorem Klemens Franz (ilustrowal wiele gier, m.in. Klany Kaledonii). Gra została wydana w 2017 roku, przez Lookout Spiele, a w Polsce przez Wydawnictwo Lacerta. Kawerna Jaskinia kontra Jaskinia to gra z mechanizem :Tile Placement, Worker Placement (BGG). Przewidziana jest dla dwóch graczy, z opcją solo. Kategoria wiekowa 12+. Czas z pudełka 20 – 40 minut.

Wstęp fabularny już był, to teraz zarys zasad. Gra trwa 8 rund, a każda runda podzielona jest na 3 fazy. Każdy z graczy posiada swoją planszę, która jest pokryta losowym asortymentem zakrytych kafelków budynków/pomieszczeń i tylko jednym polem. Niektóre z płytek są odkryte i można je kupić na początku gry. Cztery żetony akcji również leżą odkryte. Na początku każdej z ośmiu rund odsłaniana jest jedna nowa płytka akcji, a następnie gracze na zmianę wykonują akcje, przy czym liczba akcji wzrasta z dwóch do czterech w trakcie gry. Gdy gracze odkopują swoją górską planszę gracza, do puli dodawane są nowe kafelki budynków i pomieszczeń. Niektóre pomieszczenia można wykorzystać natychmiast po ich zdobyciu, podczas gdy inne wymagają użycia płytki akcji. Po ośmiu rundach gracze podliczają swoje punkty za zbudowane budynki i zebrane złoto, aby zobaczyć, kto wygra.

Co sądzę o grze?

  1. Ilustracje. Chociaż nie można nic ująć grafikowi, dla mnie są „płaskie” i za bardzo karykaturalne – mam na myśli postaci z pudełka. Poza tym „okładka” robi wrażenie gry o Wikingach, mniej kojarzy się z Krasnoludami, ale nie ocenia się gry po pudełku . Generalnie ilustracje „nie rzuciły mnie na kolana”, ale wiadomo, kwestia gustu.

  2. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest rozmieszczenie zasobów na „półce”, tzn. fizycznie mamy po jednym zasobie, ale w zależności na której półce go umieścimy przez tyle mnożymy jego ilość. Można powiedzieć, że rozwiązanie iście dla Szkotów na banicji, czyli Wielkopolan 😀

  3. Sama rozgrywka jest ciekawa i wciągająca. Ze względu na dość krótki czas gry, można sobie mile urozmaicić popołudniową kawkę, albo zagrać, jak to mówi nasz 5-cio letni tester gier dla dzieci „szybką partyjkę”. Na pewno nikt nie będzie zawiedziony po rozegraniu pierwszej partii i na pewno będziecie chcieli zagrać jeszcze raz

BGG oceniło grę 7,2/10 a skalę trudności na 2,57/5. My również dajemy jej mocną 7,5/10 i 2,5/5.

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *