Na Radarze – Nova Luna

W co grać kiedy pogoda nie sprzyja przebywaniu na zewnątrz? Bo to, że grać, to sprawa oczywista! Możemy zaproponować kolejny abstrakt, grę pt. Nova Luna, autorstwa Uwe Rosenberga i Cornego van Moorsela. Autorem ilustracji jest Lukas Siegmon.

Jest to gra w układanie kafelków, dla 1 – 4 graczy (min. wiek gracza 8+), a potrzebny czas na rozgrywkę to 30 – 60 minut. Gra została wydana w 2019 r. przez Edition Spielwiese, a w Polsce przez Lucky Duck Games.

Mechanika gry jest nieskomplikowana, zawiera elementy: Contracts, Tile Placement, Time Track (BGG).

Tyle danych pudełkowych, teraz konkretnie o czym jest gra.

„Od wieków księżyc wpływa na nasze życie. Jest jednym z najlepiej zbadanych i opisanych ciał Układu Słonecznego, ale wciąż kryje przed nami wiele tajemnic…Księżyc w nowiu jest symbolem nowego początku. To idealny moment, by zacząć coś nowego i zaplanować swoją przyszłość. O to właśnie chodzi w grze NOVA LUNA (łac. księżyc w nowiu). W każdej rundzie, w której ustawiasz kafelki, musisz od nowa zaplanować swoją przyszłość. Opracuj nową strategię tak, żeby stawić czoła wyzwaniom,  które ma ci do zaoferowania księżycowe koło.”

Teraz kilka zdań od nas.

  1. Wizualnie: nasycone barwy i ciekawe wzory powodują, że gra jest ładna i po prostu estetyczna.
  2. Temat gry: tylko w instrukcji.
  3. Instrukcja: krótka, prosta, rzeczowa.
  4. Rozgrywka: gra w zasadach prosta, ale żeby wygrać, to jednak trzeba trochę pogłówkować… W tym momencie możemy się na chwilę zatrzymać, ponieważ jak to w abstraktach bywa, nie ma jakiś skomplikowanych akcji, ale żeby uzyskać zadowalający wynik, trzeba coś zaplanować i mieć nadzieję, że plan uda się zrealizować.
  5. Realizacja założonych planów: o ile przeciwnik nie zabierze Twojego upatrzonego kafelka, to układa się odpowiednio…w innym wypadku…
  6. Negatywna interakcja: owszem jest, patrz punkt wyżej 😉
  7. Czas rozgrywki: zależy jak długo zastanawiasz się – czasem nie warto za długo, bo współgracze upomną się „ale wiesz, że teraz twój ruch?” Jednak 30-60 minut wystarcza zdecydowanie.

BGG oceniło tę grę na 7,5/10 my dajemy 7/10, czyli uważamy ją za dobrą i chętnie w nią zagramy. Poziom trudności oszacowano na 1,9/5, my uważamy tak samo. Czy gra trafia na naszą półkę? Zostaniemy jednak przy 2-osobowym „Patchworku”, bo raczej nie jesteśmy „abstraktowi”.

ARada

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *